Bir marka olmak

Temmuz 8, 2017, 5:52 pm

 

BİR MARKA OLMAK

Bir marka olmak “Marka bir işletmenin mal ve hizmetlerin, bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan bir işarettir. 

Ülkemizde Bir çok firma bir ürün yaratmayı, bir ürün çıkarmayı yada piyasaya sürmeyi daha önemli olarak düşünse de aslında işin bir de marka yaratma süreci vardır ve daha önemlidir. Markaya olan bağlılık bir ürüne olan bağlılıktan daha sağlamdır ve gerçekçidir.

Tüketiciler bir ürünün muadilini bulabilir ve uygun fiyatlı olduğunda başka bir ürüne yönelebilirler ancak bir marka yaratıldığında insanlar ürüne fiyatına bakmadan marka algısı ve alışkanlığı nedeniyle bu markayı seçerler. Marka yaratmak bu noktada kendi fanlarını oluşturmayı da sağlar ve buda uzun vadede müşteri kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır.

Bir ürüne odaklanmak yerine marka olması için mücadele vermek uzun vadeli başarıda daha ön plana çıkar ve rehberimizde de marka yaratmanın neden önemli olduğunu şu şekilde belirtmek isteriz.

Bir marka olursanız, tüketicilerin gözünde risk algısını azaltmış olursunuz..

Bir ürünü alırken daha önceden hiç duymadıkları bir firmanın ürününü tercih etmektense güvendikleri ve bilindik bir markadan almayı tercih ederler. Çünkü bu markadan daha önce alışveriş yapmışlardır ve güven oluşmuştur. Bu da satın alma kararlarını doğrudan etkileyen bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Bilinmedik bir firmadan alışveriş yapmak, bu firmanın ürünlerini almak tüketici için bir risk gibi görünür ve çoğu zaman tüketiciler bu riske girmeyi pek istemezler. Bu sebeple de güvenilir mir markadan alışveriş yapmak onlar için daha başarılı bir karardır.

Marka olunca müşterinin karar sürecini daha da kısaltmış olur, güven algısının yaratılmış olması ve tüketicilere belli bir standartta hizmet garantisi sunan firmalar daha avantajlıdır.

Markalar insana değer de katar.

Marka algısı yaratıldığında tüketicinin kalitesini de arttırır. Özellikle genç kesim marka ürünleri alarak popülerliğini arttırmak istemektedir.

 

 

Etiketler:

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

BARIŞ MANÇO

Ocak 23, 2021

Hava sıcaklıkları artıyor.

Hava sıcaklıkları artıyor Önümüzdeki hafta boyunca genellikle yüksek basınç sistemi ile ılık ve nispeten nemli...

Nisan 3, 2022

Koronavirüs salgını sonrası çok önemli e-Devlet uyarısı

Koronavirüs salgını sonrası çok önemli e-Devlet uyarısı Koronavirüs salgını sonrası çok önemli e-Devlet uyarısı Ülkemizin...

Mart 14, 2021

Sosyal Hayatımızı Kontrol Altına Alalım

Sosyal Hayatımızı Kontrol Altına Alalım Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, video konferansla gerçekleşen Koronavirüs Bilim...

Mayıs 16, 2020

Yasin Suresi

                             ...

Eylül 4, 2018

ÇEYREK ALTIN

Piyasaların kapanmasıyla birlikte altın fiyatlarındaki son durum merak konusu oldu. Ons altın fiyatında yaşanan değişim...

Ocak 25, 2018