Pırlanta Nedir ?

Nisan 4, 2022, 12:34 am

Pırlanta Nedir?

Hem maddi hem de manevi anlamlar yüklenen pırlanta nedir, tarihi nedir gibi soruların cevapları merak ediliyor. Pırlanta oldukça değerli bir taş olmasının yanında çok eskiye dayanan bir tarihe sahip olması ile biliniyor. Elmas madeninin kesilip, şekil verilerek parlatılması ile birlikte oluşuyor.

Pırlantada Berraklık Nedir?

Her elmasın bir oluşum süreci bulunuyor. İçerisinde farklı mineralleri barındırması ile birlikte çeşitlere izlere sahip oluyor ve pırlanta bu izlere ne kadar az sahip olursa o kadar fazla parlıyor.

Pırlanta Kesimi

Pırlantanın en iyi şekilde ışıltı yayabilmesi noktasında kesimi önem taşıyor. Pırlanta kesimi ne kadar incelikli olursa mücevher o kadar parıldıyor ve kıymetli oluyor. Kesim araçları ile birlikte ince matematiksel kurallarıyla pırlantaya şekil veriliyor. Cilalanıyor ve kullanıma uygun hale getiriliyor.

Pırlanta Tarihi Nedir?

Pırlanta tarihi çok eskilere dayanıyor. Dinozorlar yeryüzünde bulunmadan öncesinde doğada oluşmaya başladığı biliniyor. Yerküre derinliklerinde yüksek ısı ve basınç ile birlikte oluşumunu tamamlıyor. Bu değerli taşların ancak çok azı mücevher yapımına uygun olabiliyor ve kullanılabiliyor.

Mitolojide; Yunanlılar için tanrıların gözyaşları, Romalılara göre yıldızlardan kopan parçalar, Hint inanışına göre insanı tüm hastalık ve kötülüklerden koruyabilecek güce sahip bir şans tılsımı olan elmasın 57 faset olarak özel kesilmiş haline pırlanta denir. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir.

İşlenmemiş Elmas

Eski zamanlarda elmaslar kesilmeden bırakılır, sadece üst yüzeylerinin parlaklığı dışarıda kalacak şekilde montürlerine yerleştirilir ve bu sebepten dolayı oldukça gizemli ve bir o kadar merak uyandırıcı gözükürlerdi. Pırlanta kesim geleneği 14. Yüzyılın başlarından itibaren sanatkârların yeni şeyler deneme arzularıyla birlikte elmasların daha parlak ve ışıklı gözükmeleri için farklı kesme ve cilalama teknikleri geliştirilmesiyle başlandı.

Son derece yüksek ısı ve basınç altında yer kabuğunun derinliklerinde oluşan elmas, birçok doğal sebepten dolayı, derinlerden yüzeye çıkar ancak içlerinden çok azı bu sürece dayanabilir. Yüzeye çıkan elmasları, arayıp bulma süreci de oldukça zorludur. Bu yüzden elmas, çok güçlü ve çok nadir bir madendir.

Bundan dolayı elmasın üzerinden dönen efsaneler ve sihir onu çok istenen bir taş haline getirmiştir. Eski krallar savaşlarda elmas takarlardı; kraliçeler ve cariyeler güç ve iktidar simgesi olarak elmasa sahip olmak isterlerdi.

Bu eşsizliği yüzünden elmas, yüzyıllar boyunca aşkı simgelemek için kullanılmıştır. Aşkın ve bağlılığın simgesi olarak pırlanta yüzük armağan etmek, dünyanın tüm kültürlerinde yerini almıştır.

Etiketler:

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Pırlanta Nedir ?

Nisan 4, 2022

Unutulan geleneklerimizden gelin hamamı

UNUTULAN GELENEKLERİMİZDEN GELİN HAMAMI Unutulan geleneklerimizden gelin hamamı eski geleneklerimize göre kına, gelinin baba ocağında...

Haziran 28, 2017

Kına gecelerinde hint kıyafetleri giyiliyor.

KINA GECELERİNDE HİNT KIYAFETLERİ GİYİLİYOR. Kına gecelerinde hint kıyafetleri giyiliyor. Hintlerin özel günlerde giyindikleri kıyafetler...

Haziran 28, 2017

Hangi iş para kazandırır…!

HANGİ İŞ PARA KAZANDIRIR Hangi iş para kazandırır sabit bir maaş ile zengin olmak için...

Haziran 21, 2017

Engellilere saygı

 ENGELLİLERE SAYGI Engellilere saygı kısaca, yeti yitimi olarak tanımlanan engelli olma durumu, incitici ve rahatsız...

Haziran 21, 2017

Çocuğunuzun Eğitimi

ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİMİ Çocuğunuzun Eğitimi Çocuğunuzun derslerinin zayıf olması durumunda başarısızlığı ile ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini...

Haziran 20, 2017