Kalbi koruyan besinler

Mayıs 23, 2017, 11:58 pm

Kalbiniz İçin En İyi Kuruyemiş: Ceviz

Bütün kuruyemişler kalp sağlığını koruyucu Omega 3 içermektedir ve linoleik asit bakımından oldukça yüksek değere sahiptir. Araştırmalar göstermiştir ki linoleik asit kalp ritmini düzenlemede yardımcı olmaktadır ve 2006 İspanyol araştırmalar cevizin, yağlı yemek yedikten sonra zeytinyağı gibi etkileyici olarak iltihaplanmayı ve mide rahatsızlığını azalttığını göstermiştir. Bu araştırmayı yürüten kişi, günde 8 civarı ceviz yemenin benzer yararı verdiğini söylemiştir.

omega – 3 yağ asitlerinden zengin olan keten tohumu ve ceviz balık tüketemeyenler için iyi birer alternatiftir. Badem, fındık gibi yemişler de tekli doymamış yağ asitleri içeriklerinden dolayı kötü kolesterol olarak bilinen LDL nin düşmesine yardımcıdır. Günlük 1 avuç kadar yararlı kuru yemişlerden tüketebilirsiniz. Kuru yemişlerin kalbi koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ceviz, fındık, badem de aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve selenyum bulunur. Bundan dolayı hepsi iyi birer antioksidandır. Özellikle ara öğün alternatifi olarak 1 porsiyon meyvenin yanında tükettiğiniz bir avuç yemiş kalp damar hastalıklarından korumanın yanı sıra kan şekeri dengenizi korumanıza da yardımcı olacaktır.

Haftada en az 2 kere balık tüketimi omega 3 yağ asitlerini alımını sağlayarak kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcıdır. Omega 3 yağ asitleri vücudumuzdaki trigliserit düzeyini azaltarak damar tıkanıklığına yol açan plakların oluşumunu engeller. Ve omega 3 ün en iyi kaynaklarından biri de yağlı balıklardır. Somon, ton balığı, sardalya gibi balıklar ciddi oranda omega 3 yağ asidi içerirler. Elbette balığı da kızartmak yerine ızgara veya buğulama şeklinde pişirirsek yararlarından en iyi şekilde faydalanmış oluruz. Eğer balık tüketiminiz sınırlıysa doktorunuza danışarak hap ya da şurup şeklinde de omega 3 alımı sağlayabilirsiniz.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER