Yumurtanın faydaları

Haziran 10, 2017, 6:14 pm

YUMURTANIN FAYDALARI

Yumurtanın faydaları Yumurta kollestrolü yükselttiğini hemen hemen herkes biliyordur. Yağ yakımına yardımcı olur.   Ancak düzenli olarak tüketilen yumurta vücudumuzu olumlu yönde etkiler. Günde en az üç yumurta yersek yağ yakımana yardımcı olur. Uzun süre toklut hissetmenize yardımcı olur. Yumurtayla beslenen katılımcılar ekmek veya un ürünlerini tüketenlere oranla kilo verdiği görülmüştür. Yumurta yiyenler Simit veya ekmek ile beslenenlere oranla % 65 oranında daha fazla kilo verdiler. Yumurta yiyenler % 16 daha fazla vücut yağı kaybı % 34 bel genişliğinde azalma gözlenmiştir.

Daha güçlü kemikler ve dişler D vitamini  içerdiği  için  yumurta vazgeçilmezdir.  Düzgün kalsiyum emilimi için gereklidir.  Daha sağlıklı saçlar ve cilt içinde  yararlıdır. Yüksek miktarda B2- B5- B 12 Vitamini içerir.  Sinir sisteminin işleyişi içinde yardımcı olur.

Temel Amino asitleri sağlar, Yaşamımızı sürdürmek için vücudumuzun ihtiyacı olan 20 temel amino asit vardır. Vücudumuz bu amino asitlerin 11 ini yapar, yumurta diğer 9 temel amino asit sağlayan nadir besinlerdendir.  Eğer vücudumuzda amino asit eksikliği varsa  bağışıklık sisteminiz düşer yorgunluk ve kas kaybı gibi sorunlar ortaya çıkar.

Enerji sağlar, sadece bir yumurta günlük b 2vitamini  ihtiyacınızın % 15 ini sağlar.  Yumurtanın B vitamini çeşitlerini içerdiğini belirmiştik.  Stresi azaldır. Daha öncede belirttiğimiz gibi vücudun 9 temel amino asit eksikliğini giderdiğini bildirmiştik.  Zihinsel olumsuz etkiler görülebilir.  Bir araştırmaya göre stres düzeyini azalttığı söylenmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Büyük bir yumurta günlük selenyum ihtiyacının % 22 sini karşılayabilir.

Troid hormonları ve bağışıklık sistemi için gereklidir.  Daha güçlü bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlara hastalıklara ve virüslere direnme anlamına gelir.

Beyin işleyişini güçlendirir.  Hücre zarının polin denilen bir birleşim bulunur. Bu nöronların daha iyi işleyişi için gereklidir. Bu bölge sinir hücresinin bulunduğu diğer vücut hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasaldır. Bu bileşen yumurtada bulunur.  Eksikliği zihinsel  bozuklara yol açar.

Protein desteği, Yumurta diğer  besin kaynaklarından çok daha protein içerir. Protein içeren gıdalar alcık isteğini kaldırır.

Kollestrol düzeyi, yapılan araştırmalar kolestrol düzeyini yükselttiğini göstermiştir.

Kalp hastalıklarında azalma tespit edilmiştir. İyi Kolestrol seviyeniz yükseldiğinde kötü kolestrol parçalarının boyutu da artar. Küçük boyutlu kötü kolestrol kalp hastalarına da neden olabilir. Eğer bir kalp hastalığınız benzer bir rahatsızlığınız varsa yumurta tüketirken dengeli olmaya dikkat edin böylece sağlığınıza faydalı bir kaynak olacaktır.

Etiketler: ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER