Sahte bal

Kasım 9, 2017, 11:29 am

Sahte bal tartışması…!

 

Sahte bal  açıklamaları yapmadan önce ABD’li üreticiler, “Türkiye’den ülkemize yarı fiyatına bal geliyor. Bu Türk balı değil, Çin balı… Bu balı almayın, satmayın” diye boykot çağrısı yaptı.

Türkiye’deki ‘sahte bal’ tartışmasının benzeri ABD’ye taşındı. Türkiye’nin ABD’ye bal ihracatı 3 yılda 10 kat artınca ABD’li bal üreticileri isyan etti. ABD’li üreticiler, “Türkiye Avrupa’ya sattığının yarı fiyatına ABD’ye bal satıyor. Bu bal Türk balı olamaz çünkü Türk balı kaliteli ve dolayısıyla fiyatı yüksek. ABD’ye Türkiye üzerinden gelen bal olsa olsa Çin balıdır” diye isyan ettiler. “Türkiye’den gelen bala şüpheyle yaklaşın, hatta tüketmeyin” diyerek de boykot çağrısı yaptılar.

True Source Honey (Gerçek Kaynak Bal) adlı sektör kuruluşu, son bir yılda ABD’nin Türkiye’den 2 milyon kilogram (2 bin ton) bal aldığını açıkladı. Kuruluş, bu miktarın 3 yıl önceki bal ithalatından 10 kat fazla olduğunu ifade etti.

Türkiye Bal Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Azmi Yıldız, ABD’ye Çin malı bal ihraç edildiği iddialarına ilişkin “O fiyatlarla satış yapılması mümkün değil, Bunlar gerçek dışı, faturayı çıkarsın, yayınlasınlar. Türkiye’nin balını kötülemek için kimse yola çıkmasın” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, bal ihracatı bu yılın ocak-ekim döneminde 12 milyon 820 bin 122 dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde 3 milyon 326 bin 705 kilogram bal ihraç edildi. ABD’ye ise 1 milyon 510 bin 225 kilogram bal ihracatı yapıldı, bunun tutarı da 3 milyon 910 bin 285 dolar oldu. 2011 yılı ocak-ekim döneminde ise ABD’ye 162 bin 157 kilogram bal ihracatı yapılmış, ihracat tutarı da 528 bin 803 dolar olarak gerçekleşmişti.

Etiketler: , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER