Peugeot Markası

Ekim 25, 2017, 5:46 pm

PEUGEOT MARKASI

Peugeot Markası , Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olan Fransa’nın otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ticari markalarından biridir. Marka ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunar. Peugeot, Fransa’nın en büyük otomobil üreticisi konumundadır ve Avrupa’da da ilk 3’te yer alır. Dünyanın en eski otomobil üreticilerinden biri olan Peugeot, Fransa’nın Renault ve Citroen ile dünya pazarına sunduğu en önemli değerdir. Aslında tarihine bakıldığında çok ilginç ayrıntılara ulaşabileceğiniz Peugeot’nun otomotiv sektörüne girmeden önce birçok alanda faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Şirket ilk kurulduğu dönemde kahve sektöründe faaliyet göstermekte idi. Bu 1810 yılına kadar uzanan bir serüven olarak karşımıza çıkar. Sonrasında 1830’lu yıllara gelindiğinde şirket kahve sektörünün yanı sıra bisiklet sektörüne de el atmıştır. 50 yıl süren bisiklet macerası sonrasında şirket nihayet bugünde şöhretini borçlu olduğu otomotiv sektöründe faaliyete başlamıştır. Resmi olarak 1882 yılında otomotiv sektörüne adım atan Peugeot, bu anlamda dünyanın en eski otomotiv üreticilerinden biridir. Otomobil üretimiyle beraber oldukça başarılı sonuçlar elde etmeye başlayan Peugeot, sonraki yıllarda motosiklet sektöründe de boy gösterecektir.

Peugeot Markası

Armand Peugeot tarafından kurulmuş olan bu dünyaca ünlü otomotiv şirketi, her ne kadar direkt olarak bu pazarda üretime başlamasa da kuruluş tarihinden yaklaşık 70 yıl sonra otomotiv pazarında kendisine yer bulmuştur. Şirket merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan Peugeot, operasyon merkezini ise bir diğer Fransız şehri olan Sochaux olarak belirlemiştir. Günümüze dek uzanan başarı hikayesinde ülkesinin en önemli ticari markalarından birine dönüşen Peugeot Markası, Fransa’nın vazgeçilmez ihracat gelirlerinden biridir. Alman devi Volkswagen kadar üretim kapasitesi bulunmasa da yine de Peugeot, hatırı sayılır üretim rakamlarına sahiptir. 2000’li yıllarla beraber sadece binek otomobil üretmeyen Peugeot, yönünü lüks sınıfa da çevirmiştir. Hali hazırda günümüzde binek, lüks, spor ve ticari segment araçları üreten Peugeot, küresel bir marka haline gelmiştir. Şirkete her ne kadar küresel marka desek de, Peugeot Kuzey Amerika pazarında bulunmamaktadır. Amerikalılarca tercih edilmeyen Fransız araçları, Peugeot’yu da etkilemiştir. Avrupa menşeli olup Amerika kıtasına ihraç edilen otomobil markaları sadece Alman ve İngiliz markalarıdır.

Peugeot, her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarında kendisine yer bulamasa da dünyanın geri kalan birçok ülkesinde ciddi bir pazara sahiptir. Özellikle Afrika ülkeleri bu pazarın hatırı sayılır müşterilerindendir. Genel olarak Avrupa iç pazarına hizmet veren Peugeot, Türkiye’ye de araç ihraç eden markalar arasında yer alır. Yıllık olarak 2 milyondan daha fazla araç üreten Peugeot, Alman otomotiv devlerinin bu anlamda gerisinde yer alır. Ancak şirket sahip olduğu güçlü politikayla her yıl üretim kapasitesinde ciddi sayılabilecek iyileştirmelerde bulunmaktadır. Bu aslında tamamen arz talep dengesiyle de alakalı bir durumdur.

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER