Mercedes markası

Ekim 25, 2017, 6:23 pm

MERCEDES MARKASI

Mercedes markası Alman otomobil dünyasının ekolü olarak tanınan ve kalite ile konforu en iyi buluşturan firmalardan birisi olan Mercedes-Benz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Tarihsel Gelişimi
Mercedes firmasının kuruluşu, 1. Dünya Savaşı yıllarının akabinde olmuştur. 28 Haziran 1926 yılında kurulan mercedesin yapılanması “Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler” adlı iki şirket ile gerçekleşmiştir. Bu iki şirketin kuruluşları da 1. Dünya savaşı öncesinde tamamlanmıştır. 1998 yılına kadar Daimler-Benz ortaklığı elinde bulunan mercedes, 1998 yılında Daimler-Chrysler ortaklığına devredilmiştir. 2007 yılına kadar da bu şirket altında üretim yapan Mercedes-Benz, 2007 yılında Daimler AG ortaklığına devredilmiştir ve günümüze kadar üretimini sürdürmektedir. Yıldız amblemi ile bütünleşen markanın bu hikayesi de şirketin ilk yıllardaki kurucusu olan Karl Benz’den gelmektedir. Karl, Köln manzaralı evinin üstüne yıldız yerleştirir ve eşine yazdığı mektup da gelecekte yakalayacağı başarının bu yıldız ile temsil edileceğini ve daima parlayacağını belirtmiştir. Karl Benz’in bu yıldızı, dünyanın en lüks otomobil markalarından birisi olan Mercedes markası amblemi araçlarının kaputunun önünde parlamaktadır.

Mercedes-Benz Modelleri ve Motorsporları

Mercedes firması otomobil, hafif ticari araç, kamyon ve otobüs gibi oldukça geniş alanda taşıtlar üretmektedir. Özellikle son yıllardaki otomobil üretim stratejilerinde değişiklik yapan Alman firması, daha alınabilir otomobiller üretip daha çok satış yapma yoluna gitmiştir ve bununla birlikte yeni modellere de yer vermiştir. Mercedes firmasının motor sporları ile bağı kuruluş yıllarına kadar dayanmaktadır. Şuan aktif olarak Formula 1, Formula 1 ve Alman araçlarının katıldığı DTMde boy göstermektedir.

 

 

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER