Çok faydalı araba temizleme yöntemi

Eylül 8, 2019, 6:22 pm

Çok faydalı araba temizleme yöntemi

Dürüst olalım, kimse tekerlekli bir çöp kovasında yolculuk etmek istemez. Hiçbir şey sizi A noktasından B noktasına temiz ve düzenli bir odamda taşıyan bir aracın eline su dökemez. Fakat arabanızı temizlemek kafa karıştırıcı ve pahalı ayrıca çok fazla zaman ve enerji gerektiriyor.

Ne derler bilirsiniz çok çalışacağına etkin çalış. Arabanızı, saatlerinizi harcamanıza veya belinizi mahvetmenize gerek kalmadan, her zaman temiz tutmaya yarayacak en iyi numaraları keşfettik.

Klimalarınız için köpük fırçalar

Klima boşluklarının temiz tutulması gerekir. Toza alerjisi olan birinin ne zaman arabanıza binip de hapşırık krizine gireceğini bilemezsiniz. Buna ek olarak, o kadar tozu solumak hiç de sağlıklı değil. O yüzden en yakın hırdavatçıya gidin ve ucuz ve küçük bir köpük fırça satın alın. Artık klima boşluklarını temizleyebilir ve arabanızın kötü kokmamasını sağlayabilirsiniz.

Diş fırçası ile temizlik

Arabanızı detaylıca temizlemek istiyorsanız tüm o süslü aletlere ve kitlere ihtiyacınız yok. Aslında gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bir adet diş fırçası ve alın terine karışmış azim. Diş fırçasının kılları yüzeydeki boşlukların içine kadar girecek ve tüm kirleri çıkartacak. Bu aynı zamanda dişinizi her fırçalayışınızda dişlerinize de oluyor buradan bunun işe yarayacağını anlayabilirsiniz.

Farlarınız için diş macunu kullanın

Eğer farlarınız yolu, gayet açık bir gecede bile ağır sis içinde gidiyormuşsunuz gibi aydınlatıyorsa tamirciye gidip yeni farlar için $1,000 falan ödemeniz gerekebilir. YA DA diş macununuzu (özellikle beyazlatıcı etkiye sahip olanlar) alıp farlarınızı kendiniz temizleyebilirsiniz. Diş macununu farlarınıza sürmeniz, ovmanız ve durulamanız yeterli. Ve sonuç: (neredeyse) yenisi gibi aydınlatan farlar.

Tamponunuzdaki çıkartmaları WD-40 ile çıkartın

Çamurluğuna çıkartmalar yapıştırmak eskiden havalı bir hareketti ama sizi yolda gören herkesin ve babalarının falan mötley crüe sevdiğinizi veya pastırma yemeyi çok fazla sevdiğinizi bilmesini gerçekten istiyor musunuz? Bu tampon çıkartmalarının çok kuvvetli yapıştırıcıları var bu nedenle onları çıkarırken çamurluğun boyası da biraz soyuluyor. Fakat artık böyle olmak zorunda değil, tek yapmanız gereken çıkartmanın üzerine biraz WD-40 sıkmak, çıkartma onu emene kadar beklemek ve onu soyarak çıkartmak.

Otomobilinizin gövdesini boya temizleme kili ile parlatın

Diyelim ki arabanızın galerideki arabalar gibi parıl parıl parlamasını istiyorsunuz ama galerideki arabaların fiyatları kadar para ödemek istemiyorsunuz. Bunu ucuza halletmenin iyi yollarından birisi arabanızın gövde boyası üzerinde boya temizleme kili kullanmak. Çünkü kil arabanızın üzerindeki yapışkan maddeleri toplayarak ona parlak bir görünüm kazandırıyor.

Filtrelerinizi temizlemeyi unutmayın

Arabanızın içi tamamen temiz olabilir ama kötü kokuyor olabilir. Bunu sebebi ne olabilir? Hava filtrelerinizin temizlenmesi gerekiyor olabilir. Eğer hava filtrelerinizi temiz değilse arabanızın içine şehrin tüm kokusu veya daha beteri, küf girebilir. Eğer filtrelerinizde küf varsa solunum hastalıklarına yakalanma riskiniz de gündeme gelebilir. Bu yüzden filtreleriniz temiz tutmaya özen gösterin.

Evde yapabileceğiniz cam yıkama suyu

Cam yıkama suyu yapmak gerektiğinde aslında çok kolay, özellikle de sıcak kuru ve tozlu yaz aylarında. Tek yapmanız gereken 3 bardak hububat alkolünü dört bardak suyla karıştırmak ve çok az, iki çay kaşığı bulaşık deterjanı eklemek. Karışımı boş bir kutuya koyup acil durumlar için saklayabilirsiniz.

Kulak temizleme çubuğu ile temizlik

Eğer arabanızın gerçekten her köşesinin tertemiz olmasını istiyorsanız kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Kulak temizleme çubukları muhteşemler çünkü her yere girebiliyorlar, bardak tutacaklarından arabanızın önündeki logoya kadar. Uçları pamuk olduğu için de kullandığınız önceki temizlik malzemesinin kalıntılarını toplayabiliyorlar. En iyi tarafı da 1,000’lik paketlerde satılmaları böylece bir tane de 20 tane de kullansanız fark etmiyor.

Acil durumlar için oje

Kim olursan ol; kadınmış, erkekmiş, başkaymış fark etmez arabanızda her zaman şeffaf oje bulundurmalısınız. Buna neden gerek olduğunu otobanda 120’yle giderken camınıza minik bir çakıl çarptığında anlayacaksınız, bu durumda camınızda minik bir çatlak oluşacak eğer bu çatlak büyürse tüm cam parçalanıp üzerinize düşebilir. Bu ojeyi o küçük çatlağa sürün ki büyüyemesin ve evinize sağ salim varabilin.

Sihirli temizlik süngerleri ile arabanızın içine temizleyin

Eğer, deri veya vinil fark etmez, arabanızın koltuklarında iğrenç lekeler varsa endişelenmenize gerek yok. O pis şeylerden hemencecik kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yakınlarınızdaki marketten sihirli temizlik süngeri satın almak ve lekelerin üzerini ovmak. Süngeri biraz ıslatın ve yavaşça lekeyi temizlemeye başlayın. Kısa sürede fabrikadan yeni çıkmışcasına temiz koltuklarınız olacak.

Vazelin parlaklığı

Vazelin bir sürü farklı şey için kullanılabilir ama aynı zamanda arabanızın iç kısmına da çok yardımcı olabilir. Arabanızın içi vinil de deri de olsa biraz vazelini bir beze sürün ve ve deri koltuklarınızda çalaklar oluşmaması için bunu koltuklarınıza sürün. Vazelini bu şekilde, kışın donmasınlar diye araba kapılarınızın etrafındaki plastiğe de sürebilirsiniz.

Bir fırça ve bir süpürge

Arabanızdaki düğmelerin, arabanın ön kısmının, klimaların vb. tozunu almaya çalışmanın en kötü yanlarından biri tüm tozun bu sefer arabanın yerlerine çökmesi ve onları da ayrıca süpürgeyle çekmeniz gerekmesidir. Bunu en aza indirmek için küçük bir fırça alıp onunla toz alırken bir yandan da süpürgenin başlığını çıkartmış halde tozları çekebilirsiniz. Bu sayede toz aldıkça kir ve parçacıkları da hemencecik süpürgeyle çekmiş olacaksınız.

Koltukları çek paslamak?

Tüy döken bir köpeğiniz mi var? Onun tüylerini arabadan temizlemek için her yolu denediniz mi? Süpürmek bir kısmından kurtulsa da kesin çözüm olamıyor gibi. Aslında tek ihtiyacınız olan küçük bir fısfıslı şişede biraz su ve bir çekpas. Suyu koltuklara sıkın ve çekpasla tüyleri temizleyin. Tüm kılları saniyeler içinde toplamış olacaksınız.

Pastan kola ile kurtulun

Herhangi bir eşyanın; araba olur, metal çubuk olur, asma köprü olur, pasını çıkarmak için üzerine içtiğiniz koladan dökmeniz yeterli. Kolanın içinde çok asit olduğundan pası çıkarmak için birebir. Tek yapmanız gereken kolayı sprey gibi sıkmak, beklemek ve silmek. Tabii pası bile çıkaran bu maddeyi düzenli olarak tüketiyor olmamız biraz korkunç geliyor bunu öğrendikten sonra.

Deri koltuklarınızı zeytinyağı ile parlatın

Deriyi yıkamak yapılabilecek en zor şeylerden biridir. Eğer yanlış malzemeyi kullanırsanız deri lekelenir ve arabanız biraz kalitesiz görünmeye başlar. Bunun yerine az miktarda zeytinyağı alın, bunu bir havlunun veya bezin üzerine dökün ve dairesel hareketlerle koltuklarınızı silin. Zeytinyağı kısa sürede çıkmaz bu nedenle çok kullanmanıza gerek yok. Ama biz uyarımızı yapalım bu yöntemi kullandıktan sonra canınız sarma çekebilir.

Karbonat ile kötü kokulardan kurtulun

Diyelim ki arabanız kötü kokuyor, bunun sebebinin de kirli spor kıyafetlerinizi orada tutmanız olduğunu varsayalım. Ama bu akşam bir randevunuz varmış ve o kişinin arabanıza bindiğinde bu kokuyu almasını doğal olarak hiç istemiyorsunuz. Ne yapabilirsiniz? Azıcık karbonat alın ve koltukların üzerine serpin birkaç saat öyle bırakın sonra da karbonatı süpürüp temizleyin, işte bu kadar, kötü kokmayan bir arabanız oldu.

Camlarınızı ıslak mendille silin

Eğer bir ebeveynseniz veya askere gittiyseniz, ıslak mendillerin ne kadar işe yarar olduğunu biliyorsunuzdur. Bir şeyleri dökmeniz durumuna karşı her zaman arabanızda bir paket bulundurmanız yararlıdır. Buna ek olarak, bunlarla camlarınızı da silebilirsiniz böylece camlarınız dışarıyı görmenizi ve güvenle yolculuk etmenizi sağlayacak kadar temiz olur.

Arabalarda saç bakım kremi kullanmak mı?

Saç bakım kremi artık yalnızca saçlarınızı parlatmak için değil. İnanamayabilirsiniz ama arabanızı saç bakım kremiyle yıkarsanız arabanızı pahalı bir boya atölyesine götürmüşsünüz gibi parıldar. İçinde lanolin olan bir saç bakım kremi alın ve bunu bir günderi parçasına dökün, arabanın yüzeyini pırıl pırıl olana kadar dairesel hareketlerle ovalayın. Acaba bu bakım kremleri saçımıza ne yapıyor diye merak ediyor tabii insan bir de.

Bardak tutacakları için küçük kek kalıpları

Bardak tutucular leş gibidir genelde. İçlerine bir sürü şey konulur ve genelde kimse onları sık sık temizlemez. Onları temiz tutmanın yollarından biri en diplerine küçük kek kalıplarından yerleştirmek. Böylece kirlendikçe kirlenmiş kalıpları çıkarabilir ve temiz bardak tutucularına sahip olabilirsiniz.

Klavye temizleyici ile klimalarınızı temizleyin

Tıpkı bir klavyede olduğu gibi, arabanızın boşluklarındaki toz ve kirleri dışarı atmak için basınçlı hava kullanabilirsiniz. Basınçlı hava spreyi, uzun ve ince borusundan çok hızlı bir şekilde basınçlı havayı gönderir ve böylece temizlemek istediğiniz her yere direkt hava akışı sağlar. Bu sayede temizliğiniz çok kolaylaşacak.

Bulaşık teliyle ön camınızı temizleyin

Bu, bu listede bulunan en mantığa aykırı tavsiyemiz ama önce bizi bir dinleyin. İnanması güç olsa da bulaşık teli ön camınızı temizlemek için bire bir. Ön camınızdaki cam kalın ve güçlü olduğundan çizilmelere karşı daha dayanıklı, gorilla glass gibi denebilir. Bu nedenle eğer ön camınızdaki kirleri bulaşık teliyle kazırsanız önünüzü çok daha iyi görebilir ve çok daha güvenli yolculuk edebilirsiniz.

Tamponunuzdaki böcekleri kurutma makinesi mendiliyle silin

Ölü böcekler gerçekten iğrenç görünüyorlar, özellikle de uçan bu yaratıklara soykırım yaptıktan sonra diğerlerine de bir uyarı olsun diye onları tamponunuz da tutmaya karar vermişsiniz gibi görününce. Arabanızın temiz ve böceksiz görünmesi için biraz su ve bir kurutma makinesi mendili alın, mendil ile arabanızı yavaşça silin.

Silecekler için tuvalet ispirtosu

Hani sileceklerinizi güya temizlersiniz sonra bir çalıştırırsınız iz bırakıyorlar. Sinir bozucu bir durum değil mi? Bunun bir daha yaşanmasını önlemek için yapmanız gereken, biraz tuvalet ispirtosunu bir bez veya havluya dökmek ve sileceğinizi bununla silmek. Bu sefer silecekleri çalıştırdığınızda hiç iz bırakmayacak!

Bardak tutucularınızı eski eşyalarınız, bir bardak ve Windex ile temizleyin

Taa 2014 yılında bardak tutucunuza kola döktüğünüzü hatırladınız mı? Doğruyu söylemek gerekirse o kola hala oradadır. Artık bardak tutucunuzu temizlemenin vakti geldi. Tek yapmanız gereken bir bardak alıp üzerine bir çorap geçirmek ve çorabın üzerine windex sıkmak. Bu çoraplı bardağı bardak tutucunuza koyun ve birçok kez içinde çevirin sonra da çıkarın. Bardak tutucunuz artık temiz olmalı.

Tahta mandal ve bitki özlerinden araba kokusu yapımı

Arabanız kötü kokuyor olabilir, peki ne yapacaksınız? Araba spreyleri yalnızca birkaç saat etki ederken normal araba kokuları çooook daha güçlüdür. Ama siz arabanızın nasıl kolayca ve ucuz bir şekilde güzel kokmasını sağlayabilirsiniz? Bir adet tahta mandal alın, üzerine bir ton bitki özü sıkın, mandalı klimanıza tutturun. İşte oldu, ucuza güzel kokan bir araba kokusu alternatifi.

Paspaslarınızı temizlemenin yolu

Eğer araba paspaslarınız iğrenç durumdaysa. Kim olursanız olun, bu iğrençtir. Ama evde kendiniz temizleyebilecekken neden bir oto kuaförüne bunun için bir sürü para ödeyesiniz ki? Tek yapmanız gereken paspaslarınızı alıp üzerilerine leke çıkarıcı sıkmak ve çamaşır deterjanıyla makinede yıkamak. Ama ayarı hafif yıkamaya falan alın ki makineniz bozulmasın, ve işte paspaslarınız temizlendi.

Arabanızın içini kendi yapacağınız sıvıyla temizleyin

Bazen koltuklarınızdaki lekeler o kadar derine işlemiştir ki ne kadar temizlerseniz temizleyin çıkmazlar. O zaman ne yapmalısınız? Yalnızca bu basit karışımı hazırlayın:

1 bardak damıtılmış sirke
1 bardak soda
Yarım bardak Dawn bulaşık deterjanının mavi olanından
Sprey şişe
Tahta fırçası

Karışımı sprey şişeye koyup arabaya sıkın, biraz emilmesine izin verin, kurumaya bırakın.

Kokulu mum kullanın arabanız güzel koksun

Normal araba kokuları genelde iğrenç kokuyor ve çok yoğunlar hatta bazen göz bile yakıyorlar. Peki arabanızın iyi kokmasını nasıl sağlayacaksınız? Çok kolay. En sevdiğiniz kokulu mumun kapağına delikler açıp bir kavanoza koyup erimesini beklemeniz yeterli. Mum eridikçe kokusunu yaymaya başlayacak ve arabanız harika kokacak.

Araba camlarınızı gazete ile temizleyin

Kirli camlara sahipseniz bu yöntem tam size göre. En sevdiğiniz (veya daha iyisi) en sevmediğiniz gazeteyi alın onu buruşturup top yapın. Arabanızın camlarına bildiğiniz basit bir cam temizleyiciden sıkın. Sonra o top halindeki gazeteyle camlarınızı bir güzel silin. İşiniz bittiğinde camlarınız dışarıyı göstermeye başladığı için mutlu olabilirsiniz. Ama dikkat, bu yöntemi boyalı camlarda kullanmayın.

Arabanıza yapışan tuzları sirke ile çıkarın

Yollar kışın tuzlandığında buz tutamadığından karlar da hemen eriyor. Peki tuz başka neyi eritiyor biliyor musunuz? Arabanızın gövdesini. Bu yüzden bir sonraki kar yağışında yollar tuzlanınca biraz suyla sirkeyi karıştırın ve arabanızın altına sıkın. Böylece tuzlar yapışmaz ve arabanız altınızda erimez.

Vinil koltuklarınızı diş fırçasıyla temizleyin

Eğer, deri veya vinil fark etmez, arabanızın koltuklarında iğrenç lekeler varsa endişelenmenize gerek yok. O pis şeylerden hemencecik kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yakınlarınızdaki marketten sihirli temizlik süngeri satın almak ve lekelerin üzerini ovmak. Süngeri biraz ıslatın ve yavaşça lekeyi temizlemeye başlayın. Kısa sürede fabrikadan yeni çıkmışcasına temiz koltuklarınız olacak.

Arabadaki bebek koltuklarının altına örtü serin

Eğer küçük çocuklarınız varsa büyük ihtimalle bebek koltuğunuz vardır. Bebek koltuğunu kaldırınca genelde çocuğunuzun düşürdüğü bıraktığı şeyleri buluyorsunuzdur. Meşgul olabilirsiniz ve arabayı onların arkalarından her seferinde temizlemek zor. Bu yüzden altlarına bir örtü serin böylece bebek koltuklarından düşenlerden daha sonra onu silkeleyerek kurtulabilirsiniz.

Ne olursa olsun arabayı elle kurulayın

Arabanızı yıkattıktan sonra, profesyonelce veya kendiniz yıkamışsanız fark etmez, doğru kurulanmazsa arabanızın üzerinde su lekeleri kalabilir. Bunu en aza indirmenin en iyi yolu havluyla kendiniz kurulamak. Bu yöntemle artık arabanız gerçekten de galeriden yeni çıkmış gibi görünecek.

Yapışkan şeylerden kurtulmak için ütü kulanın

Eğer çocuğunuz arabanıza şeker falan düşürürse ve o da sıcaktan eriyip etrafa yapışırsa çaresiz hissedebilirsiniz. Ama korkmayın, ütünüz yanınızda. Kalın bir kağıt parçası alın ve arabanın yapışkanlı döşemesinin üzerine koyun. Sonra ütünüzü 20-30 saniye kadar kağıdın üzerinde tutun. Yapışkan madde döşemeden çıkıp kağıda yapışacak ve arabanız eski haline dönecek.

Arabanızın ön camını içten de temizleyin

Bazen ön camınızın dışı temiz olur fakat iç kısmı o kadar pistir ki görüşünüzü yine de engeller. Bundan kurtulmanın en iyi yolu (daha iyi görebilin diye) bir çay kaşığı kadar bulaşık deterjanını ılık suya katıp buna da 3 damla falan beyaz sirke eklemek. Bu karışımı kullanarak herhangi bir bezle ön camınızı silin. Bundan sonra ön camınız tertemiz olacak ve bunu kimyasal kullanmadan başarmış olacaksınız.

 

 

 

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER