Yumurtaların üzerinde tarih yazılacak

Nisan 4, 2022, 12:18 am

Yumurtaların üzerine tarih yazılması mecburi hale gelecek

Yumurtaların üzerinde tarih yazılacak. Her yumurtanın üzerine yumurtlama tarihi yazılacak, yumurtlama tarihi 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplanacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamasına göre Bakanlık, Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliğinde yeni düzenleme yapıldı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yeniden hazırlanan Yumurta Tebliği, yumurtanın üretimi, satışı, muhafazası ve standartlarıyla ilgili önemli düzenlemeler içeriyor.Sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin görüşleri alınarak hazırlanan ve Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen tebliğ, A ve B sınıfı yumurtalar için yeni kurallar getirecek. Tebliğde tanımlanan A sınıfı yumurta doğrudan insan tüketimine veya gıda sanayisinin kullanımına sunulan yumurtayı, B sınıfı yumurta sadece gıda sanayinde kullanılmasına izin verilen yumurtayı ifade edecek Saman içinde yumurta satılmayacak.  Yumurta kabuğu temiz, sağlam yapılı, çatlaksız ve kırıksız olacak. Yumurtalar, saman, yaprak gibi hijyenik olmayan malzemeler içerisinde satışa sunulamayacak. Son tüketiciye satılacak yumurta ambalajlı olarak arz edilebilecek. Yumurtaların üzerinde tarih yazılacak ayrıca yumurtalar hijyen kuralları gereği, yıkanarak, başka bir yöntemle temizlenerek ve yağlama işlemine tabi tutularak piyasaya arz edilemeyecek.

Resmi Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlüğe girecek tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmelere, yeni kurallara uyum sağlamaları için 1 yıl süre verilecek.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER