Ticaretle sanatın birleştiği han

Mayıs 24, 2020, 5:45 pm

Ticaretle sanatın birleştiği han

Ticaretle sanatın birleştiği han Klasik Osmanlı ve 19. yüzyıl Batı mimari özelliklerinin birleştiği Caferiye Han, ticaret merkezi olmanın yanı sıra sanat etkinliklerinin de ilgi odağı. Han, en son Dubai ve Londra’da da açılan The Moving Museum’a ev sahipliği yaptı.

İstanbul’un nispeten yeni sayılabilecek hanları arasında yer alan Caferiye Han, Eminönü’nde Mercan Caddesi’nde karşınıza çıkıyor. Hanın yapım tarihi kayıtlarda 1888 olarak geçiyor. Ancak bu mekanın kim tarafından yaptırıldığı ve mimarının da kim olduğu bilinmiyor. Caferiye Han, bin 694 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Üç katlı olan han, mermer döşeli, üzeri açık dikdörtgen avlusu ve ortasındaki fıskiyeli havuzla dikkat çekiyor.

AÇIK AVLULU

Caferiye Han, 19. yüzyıl Osmanlı hanları arasında en iyi korunmuş yapıların en başında geliyor. Bunun yanı sıra, gerek yapı tekniği, gerekse cephe dekorasyonu bakımından Batı etkisindeki hanlardan olmakla beraber, klasik Osmanlı hanlarında olduğu gibi geniş, üzeri açık ve fıskiyeli bir avluya sahip olmasıyla da ayrı mimari özelliğe sahip. Tarihi yapı, 19. yüzyıl sonuna tarihlenen hanlar arasında açık avlulu tek örnek olarak biliniyor. Ayrıca iç cephelere verilen önem ve revaksız kollardaki koridor sisteminin özgünlüğü hanı ilginç kılan diğer özellikler arasında yer alıyor.

İRANLI TACİRLER

Han kurulduğu ilk yıllarda zemin katındaki iki dükkanda Suriye’den ithal edilen malların ticareti yapılırdı. Diğer katlarda ise çoğu İranlı tacirler ve halıcılar, terzi, parfümeri ve komisyoncular faaliyet gösteriyordu. Burada 25 yıl öncesine kadar dokuma tezgahlarının sesi duyuluyordu.

KONFEKSİYON VE TEKSTİL AĞIRLIKLI

Caferiye Han’da, günümüzde ağırlıkla konfeksiyoncu ve tekstilcilerin mağazaları bulunuyor. Şapka ve üniforma satan dükkanlar bulunurken özellikle Türkiye’nin İlk Kaftan ve Bindallı mağazası Kaftan Collection da Kapalıçarşıdaki mağazayı kapatıp burada 1. katta hizmet vermektedir.  Geniş avlusundaki çay ocağı ise içindeki esnafın uğrak yeri.

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER