Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken konular

Mayıs 28, 2017, 12:05 am

Tektaş Pırlanta

Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken konular

Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken konular  6C Kuralı…Siz eğer bir pırlanta alacaksanız duyacağınız 4C, 5C kurallarıdır. Ancak biz de bu 6C kuralıdır. Aşağıda açıkladığımız da neden 6C olduğunu  çok daha güzel anlayacaksınız. C pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerin ingilizce baş harfleridir.

 • 1) CARAT,
 • 2) CLARITY
 • 3)COLOUR
 • 4)CUT
 • 5)CERTIFICATE
 • 6)COST

Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken konular

 • 1) CARAT, veya dilimiz de karat olarak bilinen kelime pırlantanın ağırlığını yani büyüklüğünü gösteren birimdir. Dünyanın her yerinde bu değer sabittir ve 0.2 gram 1 ct olarak belirtilmiştir. Örneğin tek taş alırken 0,30 – 0,70 karat arası büyüklükler ideal boydur.  Ama bunu 5 ct’a  kadar çıkartan kişileri de görmek mümkündür. Tabi ki bütçenize göre daha küçük ve daha büyük tercih edebilirsiniz.
 • 2)CLARITY, kelimesinin dilimizdeki karşılığı berraklık demektir. Yani taşın içindeki leke miktarı. LC ( Loup clean) , IF (Internally flawless), Lup ile yani büyüteç ile bakıldığında temiz ve tekesiz anlamına gelirken VVS1, very very slightly demektir ve çok çok küçük lekeleri ifade eder. VVS2 yu VS1 very slightly küçük lekeler,VS2 yi SI1 ve SI2 Slightly inclueded olarak bilinen hafif leke içerir olarak söyleyebiliriz. SI olan taşlarda alınabilir ancak pırlantanın içinde siyah nokta şeklinde leke olmaması çok önemlidir. P1,P2,P3 veya I1,I2,I3  kelimeleri ise Pike olarak bilinir ve lekenin çok olduğunu gösterir. Pırlanta da ağır lekeli taşlar için kullanılır. Bu taşların alınmaması tavsiye olunur.

İlgili resim

 

 • 3) COLOURRenk olarak pırlantanın rengini ifade eder. Her pırlantanın bir rengi vardır ve bu renk Diamond’ ın ilk harfi olan D ile başlar ve E,F,G,H, I, J, K olarak Z harfine doğru gider. En iyi renk D color yani D rengidir. D E F G H renkleri beyaz olarak ifade edilir. I renginden itibaren renkte sarılık kendini gösterir. Daha önceden pırlantayı incelememiş bir kişi F ve G renklerini ayırması hiçte kolay değildir.  Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken konular arasında bir de   Taşınızın renginin  H colour(renk) altında olmamasına dikkat edin.
 • 4) CUTKesim anlamındadır. Taşın kesiminin özelliklerini gösterir. Bir pırlantanın kesimi berraklık ve renk kadar büyük önem taşır. Taşın kesimi 3 farkı şekilde belirlenir. Cut grade (kesim değeri), symmetry (simetri), polish (cila). Dilimiz de karşılığı , kesim değeri, simetrisi ve cilası anlamına gelmektedir. her biri için excellent, very good, good, fair ve poor değerleri; mükemmel, çok iyi , iyi , vasat ve kötü olarak çevirebiliriz. EX ve VG  olarak belirtilen taşları tavsiye ederken good, fair ve poor taşların alınmasını tavsiye etmediğimizi belirtmek isteriz.
 • 0.50 ct aldığınız bir taşın 0.45 ct gibi görünmesini kimse istemez. EX veya VG yerine good fair veya poor bir taş alırsanız 0.50 ct taşınız olduğundan ya sığ ya da derin olacağı için ideal kesim olmayacaktır. Daha küçük görünüp ışığın yansıması da iyi olmayacaktır.

 

Shallow Diamond Cut

Good kesim

Derin Elmas Kesim

Fair kesim

Doğru Elmas Kesme

EX ve VG kesim

 

Symmetry bir diğer deyişle simetri özelliği aynı şekilde taşın simetr olma özelliğini gösterir. Kesilen taşın simetri olması istenir ama bazı durumlarda simetri kesilmeyebilir. bu da aynı şekilde EX, VG, GOOD, FAIR, POOR özellikleri ile sertifika da yer alır.

Polish ise cilası olduğunu söylemiştik. Cilası içinde aynı değerler yer alır ve EX, VG, GOOD, FAIR ve POOR olarak verilen değerler fiyatı etkiler.

 • 5) SERTİFİKA , yani sertifika ise taşın incelendiği laboratuvar olduğunu söyleyebiliriz.   Girdiğiniz mağazaya 5 dakika olmuş olabilir ama GIA sertifikası GIA  Gemological Institute of America Inc. olarak Amerika’ da 1930 lu yıllarda kurulmuş olan bir taş bilim merkezi olarak hizmet vermektedir. Dünya da en geçerli sertifika olarak GIA sonrasında HRD Antwerp olduğunu söyleyebiliriz. Diğer sertifikaların bunlar kadar bir değeri yoktur.  Ki aldığınız mağazanın sertifikası da sadece o mağazanın verdiği renk, berraklık değerleridir. Başka firma ve laboratuvarlarda farklı değerler çıkabilir. GIA ve HRD Antwerp arasında bile renk berraklık ve kesim konusun da fark olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası sertifikalarda taşın kemerindeki sertifika numarası da unutmamak gerekir. GIA ve HRD Antwerp sertifikalı taşlarda kemerinde sertifika numarasının lazerle yazıldığını bilmenizi isteriz.
 • 6) COST, yani pırlantanın fiyatı yukarıda saydığımız özelliklere göre değişecektir. Ama kesinlikle unutulmasın söylediğim her özellik için bir fiyat değeri vardır. Pırlanta da fiyat karşılaştırması yaparken aynı iki taş için karat, renk, berraklık, kesim değeri, simetrisi, cilası, florasanı ve sertifikası olarak karşılaştırmak gerekir. 1 ct H VS2 EX EX EX none GIA bir tektaş ile, 1 ct H VS2 EX EX EX none IGI arasında kesinlikle fark vardır. Fiyat olarak aynı olması beklenemez.

gia certified diamonds ile ilgili görsel sonucu

Pırlanta da karat büyüdükçe taşın değeri katlanarak artar.

0.50 ct G VS1 VG VG VG NONE GIA tektaş  fiyatı 6000 TL ise,

1 ct G VS1 VG VG VG NONE GIA tektaş fiyatı 12000 TL değilde 20000 TL üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Siz ki pırlanta almak istiyorsanız sizi en iyi şekilde karşılayıp bilgi vermekten zevk duyarız. Bilginiz ve araştırmalarınız sonucunda size sunacağımız tekliflere göre sizin karar vermenizi bekleriz. En doğruyu size göstermek için elimizden geleni yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

 • Kapalıçarşı’ da ŞÜKRAN KOÇ  pırlanta & Alyans isimli firmamız , Kapalıçarşı Kuyumcular Cd, No:75 Fatih / İstanbul adresin de hizmet vermekteyiz. İster telefonla isterseniz ziyaret ederek istediğiniz taşın fiyatını sorabilir her zaman bilgi alabilirsiniz.
  (0212) 527 0733
 • www.sukrankoc.com

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Tektaş Pırlanta

Mayıs 28, 2017

Bir marka olmak

  BİR MARKA OLMAK Bir marka olmak “Marka bir işletmenin mal ve hizmetlerin, bir başka...

Temmuz 8, 2017

Unutulan geleneklerimizden gelin hamamı

UNUTULAN GELENEKLERİMİZDEN GELİN HAMAMI Unutulan geleneklerimizden gelin hamamı eski geleneklerimize göre kına, gelinin baba ocağında...

Haziran 28, 2017

Kına gecelerinde hint kıyafetleri giyiliyor.

KINA GECELERİNDE HİNT KIYAFETLERİ GİYİLİYOR. Kına gecelerinde hint kıyafetleri giyiliyor. Hintlerin özel günlerde giyindikleri kıyafetler...

Haziran 28, 2017

Hangi iş para kazandırır…!

HANGİ İŞ PARA KAZANDIRIR Hangi iş para kazandırır sabit bir maaş ile zengin olmak için...

Haziran 21, 2017

Engellilere saygı

 ENGELLİLERE SAYGI Engellilere saygı kısaca, yeti yitimi olarak tanımlanan engelli olma durumu, incitici ve rahatsız...

Haziran 21, 2017