Havalimanlarında ve uçakta söylenmemesi gereken kelimeler

Şubat 5, 2018, 11:06 am

HAVALİMANLARIDA VE UÇAKTA SÖYLENMEMESİ GEREKEN KELİMELER

Havalimanlarında ve uçakta söylenmemesi gereken kelimeler söylerseniz başınız derde girebilir. Terör riski nedeniyle son yıllarda havalimanlarında ve uçaklarda uygulanan güvenlik giderek sıkılaşıyor. Uçakta kabin memurları, havalimanında güvenlik görevlileri bir yandan yolcuyu gözlemlerken diğer yandan da ne konuştuklarına dikkat ediyor. Bazen yan koltukta oturan bir yolcu duyduğu bir kelimeden şüphelenip bunu kabin memuruna söyleyebiliyor.
Tolga Özbek, Hürriyet Gazetesi’nden köşe yazısında konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:
Amerikan Havacılık Otoritesi (FAA) tarafından hazırlanan ve güncellenen listede terörist (terrorist), bomba (bomb), füze (missile), silah (gun), 9/11 (11 Eylül saldırılarını hatırlatması nedeniyle) patlamak (explode), patlama (explosion), cinayet (killing), intihar (suicide), kimyasal (chemicals) kelimelerini kullananlar terör şüphesi ile işlem görebiliyor.
Şaka yapmayın! Sonuçları çok ağır oluyor. 
Güvenlik kontrolünde bagajınız röntgen cihazından geçiyor. Görevli, bavulunuzdaki sıvı veya elektronik eşyanın verdiği görüntüden şüphelendi. “Bagajınızda ne var?” diye sordu. Sizde esprili bir günündesiniz. Gülerek “Bomba var!” diye şaka yaptınız. Bu şakanız büyük sıkıntıya neden olabilir. Güvenlik görevlileri bu şakaya gülüp geçmez. Prosedür uygulanır. “Ben şaka yapmıştım!” bile deseniz bomba şüphesi başınızı ağrıtır.
Sıcaktan ‘patlasanız’ da dikkat edin
Türkçemiz lastik gibi. Kelimelerin nereye çekileceği belli olmuyor. Geçen yıllarda İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçak yerdeyken bir yolcu yüksek kabin ısısı nedeniyle “Sıcaktan patlayacağız!” demiş, bunu duyan kabin memuru haklı olarak tehlikeli kelimeyle birlikte güvenlik prosedürlerini başlatmıştı. Uçağa gelen polis yolcuyu indirmişti. Yolcu sıcaktan bunalmış ama kullandığı yanlış kelime, başını derde sokmuştu.
İşte güvenlik uygulamaları nasıl ilerliyor. 
Havalimanında: Özellikle güvenlikten geçerken veya görevlilere karşı kullandığınız yanlış bir kelime sonrasında kısa sürede karşınızda polisi bulabilirsiniz. Bu tür durumlarda yolcu güvenlik soruşturmasından geçiriliyor.
Uçakta (yerde): Bir yolcunun söylediği kelimeler şüphe uyandırıyorsa, kabin memuru durumu kabin amirine, o da kokpitte pilotlara iletiyor. Uçak yerdeyse, hemen polis çağrılıyor. Sorunlu yolcu prosedürü uygulanıyor. O yolcu uçaktan indiriliyor.
Havalimanlarında ve uçakta söylenmemesi gereken kelimeler havalimanında veya Havada olursa: Dünyada birçok hava yolunda yolcu gibi uçan polis veya özel eğitimli güvenlik bulunuyor. Saniyeler içinde o yolcuya gerekli müdahale yapılıyor. Kabin ekiplerinde yolcunun etkisiz hale getirilmesi için plastik kelepçeler de mevcut. Olay bu aşamaya gelmese bile pilotların ‘divert’ etme yani planlanandan farklı bir havalimanı na iniş yaparak o kelimeleri kullanan yolcuyu polise teslim etmek gibi hakları da bulunuyor.
Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER