El yazısı tarih oluyor…

Haziran 20, 2017, 2:42 pm

EL YAZISI TARİH OLUYOR

El yazısı tarih oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıldır okullarda zorunlu tutulan bitişik eğik el yazısıyla okuma-yazma modelini kaldırdı.

Eğitimde çok tartışılan ‘bitişik eğik el yazısı’ kaldırılacak. Kitaplarda ve günlük hayatta el yazısının kullanılmamasından dolayı ‘bitişik eğik el yazısına’ eleştiri getiriliyordu. Öğrenciler ortaokula geçmekle birlikte bir bir ‘bitişik eğik el yazısı’nı bir bir terk ediyordu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ‘bitişik eğik el yazısı’ kaldırılacak. Bunun yerine dik temel harfler kullanılacak. El yazısı dersi ise seçmeli ders  olacak açıklamasını yaptı.

 2017-2018 eğitim öğretim yılında okula başlayacak öğrenciler için yeni okuma ve yazma modeli açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘eğik yazı dayatması’nı kaldırdıklarını belirterek, “Zordan basite gelme uygulaması adeta suyun yokuşa akıtılması şeklindeydi. Öğretmenler memnun değil, öğrenciler memnun değil, veliler memnun değil.

TTK Başkanı Alpaslan Durmuş, yeni modelin öğrenciler için radikal bir kopuş olmayacağını, yazmaya dik harflerle başladıktan sonra el yazısını da okuyabileceklerini belirterek şöyle devam etti: “Değişikliğin  12 yıllık eğik bitişik yazı uygulamasında öğrencilerin liseye geldiklerinde dik yazıya kendiliğinden geçmeleri başarısızlığı ortaya koydu.”

Yeni modelde öğrenciler 1’inci ve 2’nci sınıfta dik temel matbaa alfabeleriyle, ses ve harfleri tanıyacaklar ancak okuma kitaplarında eğik yazı dahil olmak üzere farklı karakterlerle yazıları okuya bilme becerisine sahip olabilecekler. 3’üncü sınıfta ise güzel yazı dersiyle eğik dahil farklı yazı türlerinde yazmayı öğrenecekler.

 

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER