İyi mantar

Haziran 26, 2017, 1:33 pm

İyi mantar

İyi mantar  Özellikle sebze yemeklerinde sıkça kullandığımız mantar yemeklere lezzet vermenin yanı sıra sağlığımız içinde pek çok faydası bulunan gıdalar arasında yer alıyor.

Bağışıklık Sistemi: Beyaz mantarın bağışıklık sistemi üzerine etkileri ile ilgili yapılmış pek çok araştırma mevcut ancak bu araştırmaların çoğunluğu henüz sadece laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmış. Ancak yine de bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar insanlar içinde umut vaadediyor.

Çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre düzenli olarak mantar yemek enfeksiyon riskini azaltıyor ve varsa mevcut enfeksiyona karşı vücudu güçlendiriyor.  İçerdiği “polisakkaritlerin” yanı sıra mantarın D vitamini bakımından da zengin olması bağışıklık sistemini güçlendiren etkisini artıran bir diğer faktör.

İltihap Önleme: Tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve bazı kanser türleri vücutta istenmeyen, kontrol edilemeyen kronik iltihaplanmaya yol açabiliyor. Bu hastalıklar dışında vücutta iltihap oluşmasının pek çok nedeni olabilir ancak dokulara iltihap oluşmasını söyleyen sinyalin kaynağı “pro-enflamatuvar moleküller”dir.

İyi mantar

Bu alanda yapılan çalışmalarda vücut geneline iltihap sinyalini yayan pro-enflamatuvar moleküllerin sayısını kontrol altına alınmasının iltihaba yol açan hastalıklarda iltihap görülme oranını azalttığı belirlenmiş. İnternet gazetemiz Turkhaberpost olarak bilgi vermekten gurur duyarız.

Aynı araştırmalara göre mantar IL-10 (interlökin-10), IL-12 (interlökin-12), ve IFN-y (interferon-gama) başta olmak üzere pro-enflamatuvar moleküllerinin üretimini baskılayarak iltihap riskini düşüren gıdalar arasında yer alıyor.

Kanser: Beta-glukan ve konjuge linoleik asit gibi çeşitli polisakkaritler bakımından zengin olan mantarın özellikle meme ve prostat kanseri önlemede etkili olduğu yönünde bazı bilimsel araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Ancak bu bileşenler daha çok reishi mantarı, maitake mantarı ve shiitake mantarında bulunuyor ve mantarın kanseri önleme, kanser hücresi sayısını azaltmadaki etkisi üzerine yapılan araştırmalarda bu mantar türleri kullanılmış. Shiitake mantarı özü Japonya’daki kanser hastalarının en çok kullandığı alternatif tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor.

Mantar Temizlemenin Püf Noktaları

  • Nefis bir yemek hazırlamak için aldığınız mantarı “yıkamadan” sapından ayırın. Sapını elinizle kolayca çekerek ayırabilirsiniz.
  • Şapkası olarak tabir edilen, mantarın üst kısmında ince bir zar bulunur. Bu zarı bir meyve bıçağı yardımı ile yavaşça soyarak kaldırın.
  • Bu zarı kaldırdığınızda mantarın beyaz kısmı ortaya çıkacaktır.
  • Biraz önce ayırdığınız sapları da yine aynı şekilde bıçak yardımı ile zarından ayırın ve beyaz kısma ulaşın.
  • Bu iki işlemden sonra nemli bir bez hazırlayın ve temizlediğiniz mantarların dışında kalan tabakaları son defa temizleyin. Dilediğiniz gibi yemeklerde kullanabilirsiniz.

“Yıkamadan yapamam!” diyorsanız;

  • Derin bir kap içine mantarları ekleyin.
  • Mantarların üzerine soğuk suyu da ilave edin ve yarım limon suyu sıkın.
  • Dilerseniz elinizle dışını temizleyin. İsterseniz ufak ve temiz bir fırça ile dışındaki zarı temizleyebilirsiniz. Seçim sizindir 🙂

 

 

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER