Folklor kıyafet üretici firmalar isyanda

Şubat 23, 2018, 11:38 am

Folklor kıyafet üretici firmalar isyanda

Folklor kıyafet üretici firmalar isyanda bunun sebebinden birincisi halk oyunları kıyafetlerinin kumaş ve aksesuarlarının maliyetinin son yıllarda 2-3 katına çıkmasıdır. Her yörenin kendine has ve kendine özgü özellikleri vardır.   Etnik motif ve kumaşların farklılık göstermesi detayların muhteşem renklerle dans ettiği  şanlı tarihimize ışık tutan bu kıyafetler halen günümüzde kullanılmakta ve ilerideki tarihlerde  kullanılacaktır. Günümüz zamanında kadın ve erkeklerin giyimleri son modaya göre şekillenmesinden dolayı geleneksel kıyafetler yöresel olmasından mütevellit kıyafetler, günlük kullanılmaya uygun değildir.

Şenliklerde, festivallerde, karşılamalarda,uğurlamalarda ve açılışlarda hemen hemen her bölgede sergilenmektedir. Geçmişten bu günlere taşımış olduğu yörenin kendine ait özelliği ve dokusuna sadık kalarak hak oyunlarıyla birlikte bir bütünlük içerisinde sergilenmektedir.

Folklor kıyafet üretici firmalar isyanda

Olmasının diğer ve en önemli nedenlerinden biri de Folklor eğiticilerinin çoğu, hangi yörenin oyunun biliyorsa öğrencilere onu öğretiyorlar ve kıyafetleri satın alarak öğrencilere kendileri kiralıyorlar. Örneğin Kırklareli yöresi 6 kız 6 erkek satın almışlar her sene bu oyunu oynatarak öğrenciler üzerinden rant elde ediyorlar. Böylece üretici firmalar ne kiralık verebiliyor ne de satabiliyor. Bu sektör artık yavaş yavaş bitmeye yüz tutmuştur.

Kaftan Collection Her yörenin folklor kıyafetleri dikiminde en uygun fiyat ve en kaliteli dikim prensibine sadık kalarak hazırlamaktadır. Her yörenin folklor kıyafetlerinin siparişini verebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey www.kaftan.web.tr adresine girerek isteğinize göre bir kıyafet bulup irtibata geçmek olacaktır. Keyifli alışverişler dileriz.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER