Arap puşi moda oldu..!

Ocak 9, 2021, 3:16 pm

Arap puşi moda oldu.

Arap puşi moda oldu. Eskiden genelde iki renk siyah ve bayaz renk olan poşu, puşi kefiye diye adlandırılan yöresel şallar artık 24 renk olarak günümüzde dokunmaktadır. Hem bayanların hem erkeklerin kullandığı kareli puşiler farklı ölçülerde dokunabiliyor. Orta Doğu ve Arap dünyasında yaygın olan, kenarları saçaklı ve genelde kırmızı-beyaz ve siyah-beyaz minik kare desenlerinden olusan bir ceşit pamuklu, yünlü giysi türüdür.  Yaser Arafat’ın simgesi niteliğindeki giysi yazın sıcaktan, kışın soğuktan korunmaya yarar. Farklı haberleri takip etmek isterseniz www.turkhaberpost.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bağlama şekillerine internetten bakarak öğrenebilirsiniz.  Fiyatları uygun ve pamuk oranı düşük polyester ile dokunan puşilerin fiyatı daha ucuz olmaktadır. Fakat kullanıldığı zaman boyun kısmından alerji yapma olasılığı çok yüksektir. Satın alacağınız puşinin pamuk oranının yüksek olmasına çok dikkat edilmelidir.

Kumaşların ham maddelerini öğrenmeniz zararlı olanlardan uzak durmanıza, bilinçli seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Polyester: Satın alabileceğiniz en tehlikeli kumaştır. Polyester naylon ve plastikten elde edilir. Derinin hava almasını önler. Polyester ve naylon kumaşlar gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarmakla birlikte, çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, polyester iç çamaşırlarının sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüşlere sebep olduğunu göstermiştir. Benzer çalışmalar insanlar ve fareler üzerinde de yapılmıştır. Polyester sentetik yapısı itibariyle, çok güçlü bir elektrostatik potansiyel üretir. Yapılan bir diğer araştırmada hamileliği normal devam eden 5 ile 7 arasında köpeğe %100 polyester kıyafetler giydirilmiştir. Ve araştırmanın ilk ayı içerisinde bu köpeklerden ikisinin elektrostatik enerjilerinin aşırı artması sonucu progesteron oranlarında aşırı düşüş nedeniyle ani düşük yaptıkları görülmüştür.
  2. Akrilik: Bu kumaşlar sentetik polimerler olan akrilik liflerinden yapılır. Akrilik ipliklerle dokunmuş kumaşlar, çocuklarda teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozar ve  gribal enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha da ötesi, polimerler plastiğin ana maddesidir ve kanserojendir.
  3. Rayon: Geri dönüştürülmüş odun hamurudur. Düzenli yıkama ve giyinmeye karşı dirençli olması için kostik soda, amonyak, aseton ve sülfürik asit ile işlem görmüştür.
  4. Asetat ve triasetat: Selüloz denen ağaç liflerinden yapılır ve son ürün oluşturmak için geniş bir kimyasal işleme tabi tutulur.
  5. Naylon (Polyamid) : Petrolden yapılır, kalıcı ve zararlı olabilen kimyasallar ile işlenir.
  6. Leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu her şey.  Leke tutmaz ve buruşmaz kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

 

Bu tarz puşileri Kaftan Collection Mercan Mahallesi, Tahtakale, Mercan Yokuşu Caferiye han No:22 Kat1 D:110, 34116 Eminönü mercan – Fatih- İSTANBUL adresinde bulmak mümkündür.

0212 528 12 14

0532 668 80 82

www.kaftan.web.tr

Arap puşi moda oldu

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER