Vücudunuz susuz kalırsa

Kasım 10, 2017, 12:24 pm

Vücudunuz susuz kalırsa uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile neden olabilir.

Erişkin bir insan vücudunun yüzde 60’ı sudan oluşur. Su yaşamsal faaliyetlerimizi yerine getirmek için şarttır. Bol su içmek bir alışkanlıktır ve su içmek için susamayı beklemek yanlıştır. Çünkü susama hissi vücuttaki susuzluğun son tepkisidir.

 

Vücudunuz susuz kalırsa ve aşırı miktarda su kaybederse  dehidrasyon  meydana gelir. Dehidrasyon bedenin ihtiyacı olan sıvıyı yitirmesi demektir. Meşrubat, asitli içecekler, alkol, çay, kahve gibi  sıvılar vücudun su ihtiyacını karşılamıyor aksine vücudun daha fazla miktarda suya ihtiyaç duymasına yol açarlar. Susuzluğu giderdikleri için su tüketim alışkanlığını olumsuz etkilerler. Bu yüzden bilinçli bir şekilde su tüketimi oldukça önemlidir.

 

Su içmemek neden tehlikeli?

 

Yetersiz su içilmesi birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bunlar;

  • Susuz kalan vücut, kendi suyunu tutmaya çalışır. Sonuç olarak idrara az çıkılır.
  • Kan hacmi azalır.
  • Tansiyon düşer.
  • Deri, dışkı ve akciğerler ile su kaybı devam ettiği için vücut kurur ve sağlığını yitirir.
  • Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmalar, beden hareketlerinde azalma ve baş ağrılarını beraberinde getirir.
  • Uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile neden olabilir.

 

 

% 15 su kaybı hayati tehlikeye yol açar!

Etiketler:

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER